قدردانی از 600 خادم مواکب عراقی اربعین در حرم رضوی تاریخ بارگذاری : 1397/10/5 چهارشنبه

قدردانی از 600 خادم مواکب عراقی اربعین در حرم رضوی

اربعین هر سال حضور میلیونی عزاداران حسینی به سمت کربلای معلی و شور و شوق موکب‌های عراقی برای میزبانی از این زائران جلوه‌ای از حب الحسین(ع) را به نمایش می‌گذارد و این شور و اشتیاق در وجود همه شعله‌ور می‌شود.
 
حالا بعد از گذشت 2 ماه از اربعین حسینی، عصر دیروز فرصتی بود تا آستان قدس رضوی میزبان 600 نفر از خدمتگزاران عراقی در همایش «خادمان مواکب عراقی اربعین» باشد تا از زحمات این ارادتمندان به خاندان اهل بیت(ع) تجلیل و قدردانی کند.

در این مراسم حجت الاسلام سید جلال حسینی معاون تبلیغات آستان قدس رضوی ضمن خوش‌آمد و خیرمقدم به تمام زائران ابراز کرد: حضور شما امروز جلوه‌ای دیگر از ارادت، محبت و مودت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را به نمایش گذاشت و نشان داد که میان دو ملت ایران و عراق اخوت، برادری و برابری وجود دارد و هیچ توطئه‌ای نمی‌تواند این اتحاد را برهم بزند.

وی با بیان اینکه دشمن‌شناسی پیامی است که از اربعین به دنیا مخابره می‌شود، افزود: جاده اربعین، جاده زمینه‌سازی برای ظهور حضرت مهدی(عج) است و این حرکتی است که به سمت تمدن نوین اسلامی خواهد رفت.

حجت الاسلام حسینی گفت: امروز لازم است بدانیم دشمنان با ساختن فرقه‌ها و نحله‌های مختلف قصد دارند اسلام ناب را تغییر دهند و اتحاد مسلمانان را برهم بزنند و اسلام اصیل را که خاستگاه آن کربلاست از مسیر اصلی خود منحرف کنند.
 

کربلا؛ مدرسه عشق و ارادت

در ادامه نیز «سلمان ریاض» مسئول مواکب کربلا، پیروی از مکتب اهل بیت(ع) را منتی از جانب خداوند عنوان کرد و گفت: افتخار می‌کنیم که مسئولیت برپایی شعائر اهل بیت(ع) و خصوصا امام حسین(ع) بر گردن ماست و در واقع این وظیفه‌ و امانتی است که به ما سپرده شده است.

وی افزود: پیش از این پیاده‌روی اربعین یک سنت محلی و مربوط به مردم عراق بود اما اکنون کربلا مدرسه عشق و اخلاص شده که سال به سال هم بر حجم مشتاقان این مکتب افزوده می‌شود و به یک پدیده جهانی تبدیل شده است.

سلمان ریاض تصریح کرد: ما در کربلای معلا که یک شهر دینی و مذهبی است، بیش از ۱۵ مناسبت مذهبی را گرامی می‌داریم که اوج آنها محرم و صفر و خصوصا اربعین حسینی است.

این زائر عراقی امام رضا(ع) اشاره کرد : امسال در اربعین حسینی و در محدوده شهر کربلا بیش از 10 هزار و هفتصد موکب و هیئت از کشور عراق و ۲۵ کشور دیگر به زائران اباعبدالله الحسین(ع) خدمت‌رسانی می‌کردند که در بین این کشورها جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار مهم و شاخصی در خدمت رسانی به زائران حسینی داشت.

وی ارتباط دو ملت را یک ارتباط دینی و اعتقادی ذکر کرد و ادامه داد : ما هر ساله به پابوسی امام رضا(ع) مشرف می‌شویم و این زیارت در واقع تجدید بیعت با امام هشتم ماست.
 

میزبانی از 2 میلیون زائران ایرانی

محمد زبیدی، معاون سرکنسول عراق در مشهد نیز در این مراسم ضمن خوشامد به زائران عراقی بیان کرد: امروز پرچم امام حسین(ع) در همه عالم برافراشته شده و مردم عراق از اینکه میزبان تمام شیعیان دنیا هستند به خود می‌بالند.

وی ادامه داد: مردم عراق به عشق امام حسین(ع) تمام دارایی خود را خرج زوار ایشان می‌کنند و افتخار بزرگی است برای آن¬ها که خدمتگزار مردم باشند و هر چه در توان دارند در طبق اخلاص بگذارند.

معاون سرکنسول عراق گفت: امسال مجموع زائرانی که از جمهوری اسلامی ایران در ایام اربعین به عراق مشرف شدند نزدیک به 2 میلیون نفر بود که تنها بیش از ۲۰۰ هزار ویزا و روادید توسط سرکنسولگری عراق در مشهد صادر شد.

وی با بیان اینکه در مدت ۲۰ روز به طور میانگین روزانه ۱۰ هزار روادید صادر شد، اضافه کرد: خدا را شاکریم که همراهی ایران و عراق موانع بسیار زیادی را از بین برد و تمام روادید زائران در اسرع وقت به دست آنها رسید.

تعداد بازديد: 101
 
امتیاز دهی