رایحه غذای متبرک رضوی بهانه‌ای برای تحکیم وحدت شد تاریخ بارگذاری : 1397/9/1 پنجشنبه

رایحه غذای متبرک رضوی بهانه‌ای برای تحکیم وحدت شد

نوای اذان ظهر روز چهاردهم ماه ربیع‌الاول در صحن و سرای حرم مطهر رضوی طنین‌انداز شده و خدام مهمانسرای بارگاه منور امام رضا(ع) در این زمان ملکوتی غذاهایی را که به شوق خدمت به زائران و عاشقان حضرت رضا(ع) برای توزیع در روستاهای محروم طبخ کرده‌اند به ماشین حمل غذا منتقل می‌کنند.
 
شور و عشق خدمت هرچند در قالب کلمات نمی‌گنجد اما سرآشپز مهمانسرای حضرت احساس خود را در یک جمله عنوان می‌کند و از امام رضا(ع) می‌خواهد «غذای متبرک رضوی زندگی محرومان را پربرکت کند».

روستای اله آباد از توابع شهرستان تربت‌جام یکی از روستاهای کم برخورداری است که پس انجام بررسی‌های کارشناسی مدیریت امور رفاه زائران حرم مطهر رضوی و تأیید معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی به‌عنوان مقصد توزیع غذای متبرک رضوی در هفته وحدت انتخاب می‌شود.
اهالی اهل سنت روستای اله آباد هرچند در یک روستای کم برخوردار زندگی می‌کنند اما باروحیه تعاون و همدلی که در وجودشان موج می‌زند همراه خادمان حرم رضوی می‌شوند و به فرایند توزیع غذای متبرک رضوی کمک می‌کنند. روستائیانی که ماشین‌های باری دارند ظروف غذا را تا درب منازل حمل کرده و خدام رضوی با کمک چند نوجوان روستایی غذا را به ساکنین تقدیم می‌کند.
مردم این روستا از کودکان تا کهن‌سالان ارزش این غذای متبرک را می‌داند و با رفتار و گفتار خود شوقشان را نسبت به میزبان خود یعنی امام رضا(ع) ابراز می‌کنند. اشک شوق برخی از روستائیان هنگامی‌که غذای متبرک رضوی را دریافت می‌کنند عمق محب اهل‌بیت(ع) را در دل‌های آن‌ها متبلور می‌سازد.

تحکیم وحدت میان مسلمانان
حسین راست نژاد رئیس اداره امور تسهیلات زائران حرم مطهر رضوی اظهار می‌کند: توزیع غذای متبرک رضوی در مناطق محروم بر اساس دستور تولیت معظم آستان قدس رضوی از سال 95 آغازشده و به‌صورت هفتگی انجام می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: روستای اله آباد از توابع شهرستان تربت‌جام با توجه به کارشناسی‌های انجام‌شده در مدیریت رفاه زائران حرم مطهر رضوی در آستانه میلاد حضرت محمد(ص) باهدف تقویت وحدت میان مسلمانان انتخاب شد. اطعام محرومان وسیله‌ای برای ابراز همدلی و تحکیم وحدت مسلمانان می‌تواند باشد.
رئیس اداره امور تسهیلات زائران حرم مطهر رضوی با اشاره به اهمیت توزیع غذای متبرک در مناطق کم برخوردار می‌افزاید: خادمان اداره امور تسهیلات زائران حرم مطهر رضوی برای حفظ کیفیت غذا، غذای متبرک را در دیگ‌های ویژه حمل غذا به محل روستاهای هدف منتقل‌ و در محل توزیع در ظروف یک‌بارمصرف بسته بندی و تقدیم مردم می‌کنند.

سلوک خدام رضوی تجلی سیره رضوی
مولوی مرتضی تیموری امام جمعه اهل سنت روستای اله آباد بیان می‌کند: اطعام یتیمان و محرومان یکی از خصوصیت‌های نیک اهل‌بیت پیامبر(ص) بوده است. در روایات تاریخی بسیاری آورده شده اهل‌بیت(ع) اطعام دیگران را بر سیری شکم خود ترجیح می‌دادند.
وی بابیان اینکه اطعام محرومان در آیات و روایات بسیار مورد تأکید قرارگرفته است، می‌افزاید: پیامبر اکرم(ص) سه ویژگی را که شامل اطعام دیگران، سخن نیک و نماز در هنگامی‌که دیگران خواب هستند را در ارتقای جایگاه معنوی انسان مؤثر می‌دانستند.
تیموری ادامه می‌دهد: اقدامی که آستان قدس رضوی برای توزیع غذای متبرک رضوی در روستای اله آباد انجام داده است، نشان می‌دهد خادمان این آستان مسیر سبک زندگی اهل‌بیت(ع) را دنبال می‌کنند. امیدواریم خدمات خداپسندانه خدام حرم رضوی مورد رضای ثامن‌الحجج(ع) قرار گیرد.

توزیع مازاد غذای متبرک رضوی در روستاهای هم‌جوار
رحمانی دهیار روستای اله آباد بیان می‌کند: حجم غذای متبرک تدارک دیده‌شده کمی بیش از نیاز روستا اله آباد بود ازاین‌جهت مازاد غذا را در روستاهای هم‌جوار توزیع کردیم.
وی ادامه می‌دهد: برخی از خانواده‌های روستاهای هم‌جوار که از نعمت غذای متبرک رضوی بهره‌مند شدند، اظهار کردند که سال‌هاست در آرزوی متنعم شدن از غذای متبرک حضرت رضا(ع) بودند.
تعداد بازديد: 47
 
امتیاز دهی