بی‌مزد، لباس زائران و خادمان را تعمیر می‌كنم تاریخ بارگذاری : 1397/8/26 شنبهپای حرف‌های خیاطِ حرم امام رضا(ع)،

بی‌مزد، لباس زائران و خادمان را تعمیر می‌كنم

وارد صحن آزادی حرم امام رضا(ع) كه می‌شوی از بین چند حجره‌ای كه دور تا دور صحن وجود دارد، یكی از آن‌ها با سایر حجره‌ها متفاوت است.
 

در كوچك چوبی را كه باز كنی چشمت به اتو، چرخ خیاطی و رگال‌هایی می‌افتد كه لباس‌های خدام به آن آویزان است. در قدیم خیاط خانه در یكی از حجره‌های طبقه پایین صحن انقلاب اسلامی، روبه‌روی پنجره فولاد بود كه پس از مدتی به صحن نو منتقل شد و حالا احمد و علیرضا سبك‌خیز و معروف به برادران گلبویی حدود 20سالی است كه كار دوخت لباس خدام و تعمیر لباس زائران را انجام می‌دهند.


 حرفه آبا و اجدادی
علیرضا سبك‌خیز گلبویی 40 سال است كه حرفه اصلی‌اش خیاطی است. او در نوجوانی از روستای آبا و اجدادی‌اش به مشهد می‌آید و در كنار خیاط قدیمی حرم شاگردی می‌كند و بعد از فوت او وارد خیاط خانه حرم می‌شود. این خیاط قدیمی حرم در مورد ورودش به حرفه خیاطی می‌گوید: پدرم خیاط بود. زمانی كه در تربت حیدریه بودیم ایشان همين شغل را داشت لذا خیاطی شغل آبا و اجدادی ماست. پس از اتمام ششم ابتدایی در روستای گلبوی علیا به مشهد آمدم و به دنبال شغل پدری رفتم و در همان زمان كه حدود سال56 بود، پیش آقای سید‌علی اصغر منبتی، فراش و خیاط قدیمی حرم كه پدر بزرگ مهندس سیدخلیل منبتی كه در حال حاضر معاونت فعلی اماكن متبركه حرم مطهر هستند، شاگردی می‌كردم تا این‌كه از طریق ایشان با آستان قدس رضوی آشنا شدم. با فوت ایشان، من و برادرم كه جزو پیمانكاران دوخت لباس خدمه بودیم، درخواست كتبی‌ای را به معاونت اماكن متبركه آن دوران دادیم و خواستیم به ما اجازه بدهند تا به صورت افتخاری و رایگان كار تعمیر لباس خدام و زائران را انجام دهیم. بعد از چند روز با درخواست ما موافق شد و اتاقی را در اختیار ما قرار دادند و به ما گفتند بجز كار تعمیر لباس خدام و زائران، كار دوخت لباس خدمت خدمه را هم شما در داخل حرم انجام دهید.

 تعمیر رایگان لباس زائران و خادمان
شاید برای شما هم وجود خیاط خانه در داخل حرم مطهر جالب باشد، این خیاطِ خیاط خانه حرم در مورد كارهای روزانه‌اش می‌گوید: «ما در خیاط خانه حرم علاوه بر این‌كه برای خدمه و خادمیاران مرد لباس مخصوص خدمت می‌دوزیم، اگر در زمان زیارت یا خدمت زائران و خدمه حرم مطهر لباس‌هایشان پاره شد یا نیاز به تعمیر داشت به صورت رایگان آن را انجام می‌دهیم. همچنین یك‌سری كارهای دوخت و دوز مربوط به خود معاونت اماكن متبركه رضوی است كه به صورت پیمانی آن را انجام می‌دهیم. علاوه بر یكی از افتخاراتی كه در خیاط خانه حرم نصیب ما شده. این است كه دستمال سفیدی كه برای تنظیف داخل روضه منوره و ضریح مطهر و لباس‌های بلند عربی كه برای غبارروبی ضریح مطهر پوشیده می‌شود، توسط ما دوخته می‌شود.»
خدام حرم مطهر امام رضا(ع) با لباده‌های بلند مشكی یا كت‌های كوتاه و كلاه‌های لبه‌دار و چوب‌پر و عصای نقره‌ای همیشه یكی از نوستالژی‌های قشنگ ما از زیارت است. این لباس‌هایی كه برای بسیاری از زائران از تقدس بالايی برخوردار است، همان طاقه‌های پارچه‌ای است كه در خیاط خانه حرم روي هم قرار دارد و توسط برادران سبك‌خیز گلبویی با وضو و ذكر و دعا دوخته می‌شود و بر تن خادمان حریم رضوی می‌رود.

 ذخیره‌ای برای لباس آخرت

این خیاط قدیمی حرم امام رضا(ع) صحبت‌هایش را این‌گونه به پایان می‌رساند: «بسیاری از زائرانی كه به حرم مشرف می‌شوند، به لباس خدام دست می‌كشند و آن را می‌بوسند، چون برایشان قداست و ارزش دارد. من هم امید دارم به بركت این لباسی كه ما برای خدام حرم مطهر دوخته‌ایم و در این لباس خدام به زائران آقا خدمت می‌كنند، گوشه‌ای از معنویت و بركتش ما را هم بگیرد و ذخیره‌ای برای لباس آخرت ما باشد.
تعداد بازديد: 82
 
امتیاز دهی