پذیرایی از 3 هزار عزادار حسینی با موقوفه «مهدی‌قلی خان قرائی» تاریخ بارگذاری : 1397/6/27 سه‌شنبه

پذیرایی از 3 هزار عزادار حسینی با موقوفه «مهدی‌قلی خان قرائی»

بوی ماه محرم و صفر از همه جا به مشام می‌رسد؛ گویی عزاداران حسینی از همه جا آمده‌اند تا بانگ هیهات منا الذله را سر دهند، این فریادها به گوش هر آن‌کس رسد، زمینه‌ عشق و دلدادگی با امام حسین(ع) را فراهم ساخته و طعم آرامش به آنان می‌بخشد.
 
نوای دلدادگی با امام سوم شیعیان زمینه‌ای فراهم ساخته تا عاشقان اهل بیت بتوانند پس از گذشت سال‌ها دین خود را به پیشوای شیعیان ادا کرده و یاری نیکوی خود را آشکار سازند.
موقوفات بسیاری در آستان قدس رضوی به سوگواری و روضه‌خوانی اختصاص یافته است، واقفان فراوانی تلاش داشته تا با وقف اموال و دارایی خویش برای سوگواری امام سوم شیعیان سیره و سلوک‌ این امام همام را ترویج کنند.

«مهدی قلیخان قرائی»
مهدی قلیخان قرائی یکی از واقفانی است که موقوفات خویش را برای سوگواری و روضه‌خوانی وقف کرده، وی تمام مزرعه محمدآباد در تربت حیدریه به همراه یک باب کاروانسرا همراه با دو اتاق در قصبه سنجان را برای آستان قدس رضوی وقف کرده است.
در مصارف این موقوفه موارد مختلفی بیان شده که از آن جمله می‌توان به مواردی همانند: حق‌التولیه، حق‌النظاره، خدام، حفاظ، زوار، ایتام سادات، کتابخانه، نایب‌الزیاره و فقرا و مستمندان اشاره کرد.
در مصارف این موقوفه این‌گونه آمده که هرساله 10 شب روضه‌‌خوانی طی ماه‌های محرم و صفر در حرم مطهر رضوی انجام شود. افزون بر این هر ساله یک پنجم از درآمد کاروانسرا در حسینیه سنجان برای روضه‌خوانی مورد استفاده قرار گیرد.

سوگواری و روضه‌خوانی
مراسم سوگواری و روضه‌‌خوانی این موقوفه به مدت 10 شب هرساله در رواق غدیر برپا می‌شود و هر شب 300 نفر از میان هیئت‌های مذهبی که در لیست آستان قدس رضوی قرار دارند، پذیرایی می‌شوند.
جمعا به 3 هزار نفر به مدت 10 شب در ماه محرم و صفر بر اساس این موقوفه پذیرایی می‌شوند و قدمت این موقوفه مربوط به سال 1289 هجری قمری است و هم‌اکنون به مدت 150 سال است که این موقوفه اجرا می‌شود.
تعداد بازديد: 56
 
امتیاز دهی