افطار روزانه 130000 نفر در حرم مطهر رضوی تاریخ بارگذاری : 1397/3/3 پنجشنبهدر گفت‌و گو با معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی مطرح شد؛

افطار روزانه 130000 نفر در حرم مطهر رضوی

در ماه مبارک رمضان به عنوان یکی از ایام خاص سال در حرم مطهر رضوی برنامه‌های بسیاری در حال انجام است که بخش اجرایی و عملیاتی آن را معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی بر عهده دارد.
 
به گزارش پرتال اماکن متبرکه وامور زائرین ، از فعالیت این معاونت می‌توان به برگزاری سفره‌های اکرام رضوی، برگزاری مراسم لیالی قدر و نماز عید فطر اشاره کرد.

سیدخلیل منبتی؛ معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در گفت و گویی ویژه به تشریح این برنامه‌ها پرداخته است.

• برنامه‌های معاونت اماکن متبرکه و امور زائران در ماه مبارک رمضان چه گستره ای را شامل می‌شود؟
در ماه مبارک رمضان در خصوص اطعام در وعده افطاری سه طرح در حال اجراست، اولی که سالیان طولانی است در حرم مطهر رضوی اجرا می‌شود سفره‌های اکرام رضوی است که در صحن هدایت حرم مطهر رضوی پذیرای بیش از 13 هزار نفر از مجاوران عزیز هستیم. در طرحی دیگر فعالیت عادی میهمانسرا در پذیرایی زائران است که کما فی السابق دعوتنامه‎های آن در ورودی شهر، ترمینال و فرودگاه توزیع می‎شود، همچنین توزیع افطاری سبک میان نمازگزاران حرم مطهر از دیگر برنامه‎های اطعام در ماه مبارک رمضان است. این ستاد در شب‌های لیالی قدر و عید سعید فطر برنامه‎های ویژه‌ای خواهد داشت، همچنین پشتیبانی از برنامه اعتکاف رضویون نیز که در هفته پایانی ماه مبارک رمضان انجام خواهد شد برعهده این معاونت است.

• توضیحی درخصوص شیوه توزیع دعوتنامه‌ها و پذیرایی میهمانان در طرح‎های اطعام بفرمایید؟
در طرح سفره‌های اکرام رضوی همچون سال‌های گذشته شهر مشهد به بلوک‌هایی تقسیم شده‎ که به طور تصادفی برای دعوت به این طرح انتخاب می‌شوند و روزانه بیش از 13 هزار دعوتنامه در این مناطق توسط نیروهای خدمه و خدمتیار توزیع می‌شود و مدعوین در تاریخ مشخص شده در دعوتنامه‌ها به صحن هدایت حرم مطهر رضوی مراجعه می‌کنند و بر خوان پربرکت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) متنعم خواهند شد.
توزیع 100 هزار افطاری‌ سبک همه روزه در صفوف نمازگزاران صحن‌ها و رواق های حرم مطهر رضوی در نوبت مغرب و عشاء از دیگر برنامه‌های اطعام این روزهای حرم مطهر رضوی است که در طول یک ماه قریب به 3 میلیون نفر در این طرح افطار را میهمان حرم رضوی هستند. پذیرایی روزانه 10 هزار زائر و بیش از 6 هزار خادم و عوامل اجرایی از دیگر برنامه‎های اطعام این معاونت است.

• در هرکدام از این طرح‌ ها مدیریت‎های معاونت اماکن چه وظایفی برعهده دارند؟
در ماه مبارک رمضان همه مدیریت های اماکن متبرکه در امر پذیرایی از زائر چه در صحن‌های مقدس و چه در صحن هدایت با کمک 2 هزار و 500 نفر از خدام و خدمتیاران دخیل هستند، هرکدام از مدیریت‌ها به تناسب توانمندی ها و استعداد نیروی زیرمجموعه خود و امکاناتی که دارند یک بخشی از این کار بزرگ را برعهده دارند.
در صحن‌های مرکزی و رواق‌های حرم مطهر رضوی مسئولیت توزیع بسته‌های افطاری سبک بین زائران برعهده مدیریت خدمه است، در همین باب مدیریت انتظامات و تشریفات با کمک مدیریت روشنایی و خدمات فنی توزیع در صحن جامع رضوی به همراه رواق‌های خواهران را برعهده دارند. مدیریت رفاه زائران، توزیع صحن جمهوری اسلامی و صحن غدیر را نیز به عهده دارد.
در طرح اکرام رضوی برنامه‌ریزی توزیع کارت در سطح شهر برعهده بخش خدمات دفتر معاونت بوده و نیروهایی که در صحنه حضور دارند از خدام مدیریت خدمه هستند. علاوه برآن آماده‌سازی فضا از نظر اجرای داربست ها و فرم ها و ایجاد گیت های پذیرایی برعهده مدیریت روشنایی و خدمات فنی است، همچنین مسئولیت نظم بخشی و هدایت زائر به سمت سفره‌ها و توزیع شربت قبل از اقامه نماز به عهده مدیریت رفاه زائران است. عملیات تامین اقلام و مواد اولیه، پخت، بسته‌بندی و پذیرایی را هم اداره میهمانسرا حضرت برعهده گرفته است. کنترل ورودی‌ها از نظر امنیتی و کنترل اولیه کارت‌ها به عهده مدیریت انتظامات و تشریفات و ثبت کارت‌های دعوتنامه نیز در دبیرخانه طرح و برنامه معاونت اماکن است.

• غیر از این طرح‎ها برنامه اطعام دیگری هم در این ایام در دستور کار قرار دارد؟
توزیع هفتگی هزار و 500 وعده غذای گرم در روستاهای محروم خارج از مشهد یکی دیگر از برنامه‎های این ایام است.

• فعالیت‎ معاونت اماکن متبرکه در شب‌های قدر چگونه خواهد بود؟
شب قدر از روزهای ویژه سال است که در این شب‌ها هر شب بالغ بر 9 هزار نیروی خدمه و خدمتیار به صورت فوق العاده به زائران و مجاوران ارائه خدمت می کنند.
در این شب و روزها همه خدام دسته بندی شده و هر یک مسئولیتی را برعهده دارند، نظم‌دهی تعیین مسیر تردد و باز نگه داشتن آن¬ها، ارائه خدمات رفاهی و نظافتی، مفروش کردن همه سطوح اماکن متبرکه، توزیع آب معدنی و توزیع کتب انوار از فعالیت‌هایی است که در این شب وروزهای عزیز توسط خدام بارگاه علی بن موسی الرضا(ع) انجام می‌شود.
350 هزار مترمربع فضای روباز صحن ها، دوربرگردان‌ها، دو بست شرقی و غربی و مفصل‎ بین باب الجواد(ع) و باب الرضا(ع) مفروش خواهد شد و بالغ بر 500 هزار کتب ادعیه لیالی قدر در این ایام در بیش از 35 جایگاه توزیع می شود. توزیع پلاستیک کفش در اطراف حریم حرم و قبل از ورودی های حرم مطهر به صورت کامل انجام خواهد شد.
در پایان هر مراسم جمع آوری کتب انوار و فرش ها و همچنین نظافت و غبارروبی و شست و شوی همه سطوح اماکن متبرکه توسط تمامی نیروهای خادم، خدمتیار و نیروهای خدماتی تا قبل از سحر انجام می شود.

• آیا در این ایام برنامه خاص دیگری هم بر عهده این ستاد قرار گرفته است؟
یکی دیگر از برنامه‌های روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، شرکت بالغ بر 4 هزار نفر در برنامه اعتکاف رضویون است که در این مراسم طی دو برنامه 3روزه و در مدت 6 روز 5 گروه از طلاب حوزه علمیه خراسان، طلاب مدرسه جامعه المصطفی، دانشجویان، دانش‌آموزان و فعالان فرهنگی مرتبط با موسسه جوانان آستان قدس رضوی در صحن گوهرشاد معتکف خواهند شد که پذیرایی روزانه 2 هزار نفر از این معتکفان بر عهده مدیریت خدمه است.
در روز قدس نیز همه نیروها فراخوان عمومی شده‌اند و در این روز همه خدام و خدمتیاران همراه با دیگر مردم انقلابی شهر مشهد در راهپیمایی این روز شرکت خواهند کرد. در روز عید سعید فطر هم همه نیروها فراخوان عمومی شده اند که از ساعت 4 و نیم صبح در حرم مطهر رضوی حضور یافته و تا پایان مراسم به ارائه خدمت می‎پردازند.

تعداد بازديد: 326
 
امتیاز دهی