معماری حرم رضوی بر اساس افزایش جمعیت زائران مورد توجه قرار گیرد تاریخ بارگذاری : 1396/12/19 شنبهمعاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی:

معماری حرم رضوی بر اساس افزایش جمعیت زائران مورد توجه قرار گیرد

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: معماری حرم مطهر باید براساس افزایش جمعیت زائران مورد توجه قرار گیرد.
 
به گزارش پرتال اماکن متبرکه وامور زائران و به نقل از آستان نیوز، سید خلیل منبتی در نشست هم اندیشی درباره معماری و هنر اعتاب مقدسه در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به روند تسهیل زیارت گفت: از گذشته تا کنون برای رفاه، آسایش و امنیت زائران اقدامات در خور توجهی انجام شده است.
وی با اشاره به گنجایش صحن‌ها و وراق‌های قدیمی حرم مطهر گفت: آنچه که در بخش معماری قدیمی حرم مطهر باید به آن توجه داشت، سبک معماری براساس ظرفیت ورود زائران در ایام گذشته به مشهد است که این رقم با امروز قابل قیاس نیست.
منبتی با اشاره به حجم رو به افزایش زائران حرم مطهر رضوی تصریح کرد: آنچه امروز بسیار اهیمت دارد تامین امنیت زائر است که این مهم باید در مقاوم سازی بناهای قدیمی نیز لحاظ شود.
معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی همچنین به حضور روزانه جمعیت میلیونی زائران در حرم مطهر رضوی اشاره کرد که این مهم می‌تواند محدودیت‌هایی را در زمینه معماری ایجاد کند.
وی همچنین با اشاره به بافت شهری متصل شده به حرم مطهر و ساختمان‌های مرتفع اطراف آن بیان کرد: در خصوص افزایش حضور زائران باید بر اساس فضای موجود اماکن متبرکه مدیریت هایی در خصوص معماری اعمال شود.
منبتی همچنین با اشاره به جایگاه هنر معماری اسلامی و تزیینات داخلی رواق‌ها تصریح کرد: آرایه‌های معماری اسلامی با توجه به زیباسازی فضای اماکن می تواند محیطی آرامش بخش را برای زائر ایجاد کند که آن نیز یکی از اهداف ما در خدمت رسانی به زائر است.
تعداد بازديد: 35
 
امتیاز دهی