زیارتی آرام بدون دغدغه اسکان تاریخ بارگذاری : 1396/11/9 دوشنبهاز ابتدای اجرای طرح اسکان شبانه بیش از 73 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند؛

زیارتی آرام بدون دغدغه اسکان

انتظار تمام شده بود، به همراه خانواده راهی شدند تا آرزوی چندین ساله شان برآورده شود، اما برای تحقق این آرزوی دیرینه همه باید قناعت و صرفه جویی در سفر را سرلوحه خود قرار می دادند تا پدر بیش از این شرمنده نشود، بار سفر بستند و راهی بهشت حضرت رضا(علیه السلام) شدند به امید زیارت و شفاعت...
 
دستان خالی و سینه ای پر از ارادت، واقعیت جاری بسیاری از زائران و دلدادگان حضرت شمس الشموس است، آن هایی که پس از سال‌ها برای اولین بار به تنهایی یا به همراه خانواده و دوستان راهی می شوند تا به زیارت حجت خدا بر روی زمین بشتابند، امید بسته‌اند، امید به اینکه زیارت شان با دستان تهی توشه آخرت شان شود، به وعده امام شان دل بسته اند، به زیارت ایشان و دیدار و امدادرسانی حضرتش در سه گذرگاه، پس راهی می شوند، با همه مشقت و نداری.
انگار همین مرداد ماه 95 بود که «مهر درخشان» درخشیدن گرفت و با آغوشی از مهر رضوان زائران این کوی و برزن را پذیرا شد، تلاشی ماندگار که در همین عمر کمتر از دو ساله خود بیش از 73 هزار نفر را در برگرفت.
توفیق این خدمت نصیب خادمان فرهنگی رضوی در اداره ارتباطات مردمی آستان قدس رضوی شد، تقریبا دو ساعت از تاریکی هوا که می گذشت ماموریت آن ها در ورودی های حرم مطهر رضوی آغاز می شد، رصد و شناسایی زائرین کم برخوردار اولین قدم در این خدمت درخشان بود، حال و هوای زائران، زبان و لهجه و سفره های ساده ای که در  اطراف حرم مطهر رضوی برای لحظه ای پهن می‌شد و برخی خانواده‌های زائر را برای تجدید قوا گرد هم می آورد، نشانه های اولیه از نبود محلی برای اسکان شان بود. خادمان با چند سوال کوتاه متوجه نیاز زائرانی می شدند که از روی اضطرار و نداری زیراندازی در همان حوالی پهن کرده بودند، حال با راهنمایی خدام بار و بنه را جمع می کنند و برای شبی میهمان غریب توس می شوند، شاید برای برخی شان این رافت معنایی جز توجه صاحب‌خانه به میهمان نداشته باشد، با کمال میل می پذیرند و سوار بر ونی می شوند که امثال آن ها نیز بر آن سوارند.

 شبی آرام برای زائران کم برخوردار
مقصد حسینیه تهرانی ها در خیابان آخوند خراسانی یکی از خیابان های نزدیک به حرم مطهر رضوی است، جلوی درب حسینیه ماشین متوقف می شود و میهمانان حضرت رضا(علیه السلام) آهسته آهسته پیاده می شوند و برای اقامتی یک شبه وارد حسینیه می شوند.
همان ابتدا خانم ها و آقایان از یکدیگر جدا می شوند و با پتویی که دریافت می کنند راهی محل استراحت می شوند، هنوز زمانی نگذشته که میهمانان دیگری وارد می شوند، گپ و گفت آن ها آغاز می شود و روند حضور میهمانان تازه وارد همچنان ادامه دارد، گویا هر گروه از یکی از ورودی های حرم مطهر رضوی آمده اند، اما هر چه هست همین که سر بر بالین می گذارند، خدای شان را سپاس می گویند و بر رافت و مهربانی میزبان شان بیشتر واقف می شوند.
برخی باور نمی کردند که چنین شب آرامی را در پیش داشته باشند، چشم ها را به امید فردایی می بندند که بهتر و پربارتر از امروز شان باشد.

تنعم از خوان حضرت
...این صدای اذان است که آن ها را بیدار می کند، بر می خیزند و دو رکعت نماز عشق می خوانند، برخی می خواهند راهی حرم شوند و برخی بر می گردند تا فرصت باقی است استراحت نیمه تمام خود را تمام کنند، در هر صورت صبحانه را میهمان خوان حضرت اند، در همان حسینیه متنعم می شوند و پس از آن راهی می شوند تا فرصتی برای آماده شدن حسینیه برای میهمانان شب بعد فراهم آید.
اگر چه هیچ تبلیغاتی برای اجرای این طرح انجام نشده بود، اما از همان اواسط نیمه اول سال 95 تا پایان سال بیش از 18 هزار و 270 زائر کم برخوردار از خدمات این طرح بهره مند شدند، با افزایش فضای اسکان میزان اقامت و پذیرایی تا بهمن ماه سال 96 به 54 هزار و 780 نفر رسید.
آمارهای گویای آن است که بیشترین افراد اسکان داده شده در طرح مهر درخشان از میان 73 هزار نفر به ترتیب و بیشتر از استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، تهران، کرمان ،خوزستان  و مازندران بوده اند.
 زائران از راه های دور و نزدیک همه برگرد یک سفره نشستند و دعا گوی خدمتگزاران فرهنگی حضرت رضا(علیه السلام) بودند، خدمت عاشقانه ای که خواب شبانه را از چشمان بسیاری ربود تا بستر خواب هموطنان زائرشان را فراهم کند.
تعداد بازديد: 69
 
امتیاز دهی