اعتاب متبرکه در تکمیل فعالیت یکدیگر نقش مؤثر دارند تاریخ بارگذاری : 1396/10/13 چهارشنبهمعاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی:

اعتاب متبرکه در تکمیل فعالیت یکدیگر نقش مؤثر دارند

معاون اماکن متبرکه وامور زائران آستان قدس رضوی گفت: اماکن متبرکه سراسر کشور باید در مواقع بحرانی نقش معینی در تکمیل فعالیت یکدیگر داشته باشند.
 
به گزارش پرتال اماکن متبرکه و امور زائرین وبه نقل از آستان نیوز، سید خلیل منبتی در دیدار با مدیران پدافند غیرعامل و مدیریت بحران اماکن متبرکه سراسر کشور تاکید کرد: مراکز زیارتی و اماکن متبرکه جزو مراکزی هستند که در مواقع بحران نیازمند مدیریت ویژه‌ای خواهند بود.
رئیس شورای راهبردی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل حرم مطهر رضوی گفت: این اهمیت از دو مسئله نشات می‎گیرد، یا اماکن متبرکه به دلیل قوای ساختمانی بیشتر سالم مانده‌‏اند که در این صورت هجوم مردم به این اماکن به عنوان مامن و پناهگاهی امن باید مدیریت شود و یا به علت شدت حادثه اماکن متبرکه هم دچار تخریب شده و برای نجات جان مردم و همچنین حفظ و صیانت از بقاع متبرکه و آثار تاریخی موجود باید نیروهای آموزش دیده و آشنا به امور وارد عمل شوند.
وی با اشاره به همکاری 12 هزار نفر نیروی بسیجی برای تامین امنیت حرم مطهر رضوی تصریح کرد: بالغ بر 55 هزار نیرو خادم و خدمتیار امور روزانه حرم مطهر رضوی را انجام می‎دهند که در صورت بروز حادثه‎ای طبیعی مانند سیل و زلزله قاعدتا این نیروها درگیر مسائل شخصی و خانوادگی خود می‎شوند که باید نیروهای معین برای انجام مسئولیت‎ها آماده باشند.
منبتی با بیان این مطلب که معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی آمادگی لازم را برای کمک‌رسانی به دیگر اماکن متبرکه کشور دارد، افزود: ساز و کار این گونه اقدامات باید قبل از وقوع حادثه در شوراهای پدافند غیرعامل و مدیریت بحران اندیشیده شود.
وی با تاکید بر تنظیم اساسنامه‌ای مشترک میان اماکن متبرکه سراسر کشور با موضوع مدیریت بحران تاکید کرد: انتقال تجربیات، مستندسازی اقدامات، آموزش نیروهای خدمتیار و آشنایی تخصصی با اماکن متبرکه، مقدمه و پیش‌‎زمینه هرگونه اقدام مشترک در مواقع ضروری و حوادث طبیعی بین اماکن متبرکه سراسر کشور خواهد بود.
تعداد بازديد: 41
 
امتیاز دهی