نشان خدمت به تکبیرهایم بوی تعهد داده است تاریخ بارگذاری : 1396/10/12 سه‌شنبهدر گفت‌وگو آستان‌نیوز با حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد عجمی، مکبر پیشکسوت حرم مطهر رضوی؛

نشان خدمت به تکبیرهایم بوی تعهد داده است

یکی از باسابقه‌ترین فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی اماکن متبرکه رضوی، برگزاری نماز جماعت است و هر روز 21 مکبر در فرآیند اقامه نماز فعالیت می‌‏کنند؛ در شام ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(س) این مکبران نشان «مکبران نماز» را دریافت کردند.
 
در اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی بیش از 50 نوبت نماز جماعت اقامه می‌شود که 13 نماز در نوبت صبح، 24 نماز در نوبت ظهر و عصر، 21 نماز در نوبت مغرب و عشاء در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود. با یکی از مکبران پیشکسوت حرم مطهر رضوی گفت‌وگویی انجام دادیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

برای آشنایی مخاطبان آستان‌نیوز با یکی از مکبران پیشکسوت حرم مطهر رضوی، کمی از خودتان بگویید.
احمد عجمی متولد سال 50 و شهر قائنات هستم. پیشینه خانوادگی‌ام مذهبی است و پدربزرگم روحانی بودند؛ بنده نیز بر حسب علاقه سال 68 وارد حوزه علمیه شدم. برای ادامه تحصیل دروس حوزوی سال 71 به مشهد آمدم و ادامه دروس را در حوزه‌های علمیه مهدیه، المهدی(عج) و امام صادق(ع) دنبال کردم و الان سطح سه حوزه هستم. دو سال از سکونتم در این شهر می‌گذشت که حرم مطهر فراخوان جذب افراد واجد شرایط برای مکبری داده بود و من هم توسط برخی از دوستان و طلاب حوزه که خود در حرم مطهر مشغول بودند، تشویق شدم و برای مکبری اقدام کردم. همچنین توفیق دارم از سال 88 در بخش کفشداری این بارگاه ملکوتی در کشیک پنجم خدمت دیگری به زائران ولی نعمت خویش امام رضا(ع) انجام دهم.

تجربه اولین مکبری‌تان در کدام مکان و نوبت نماز بود؟
اولین مکبری را سال 73 برای نماز صبح و در رواق دارالسیاده داشتم و امام جماعت آن مکان حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم راشدیزدی بودند.

الان در سه نوبت برای مکبری نماز جماعت به حرم مطهر مشرف می‌شوید؟
بله. وقتی پیشنهاد حضور در سه نوبت نماز حرم مطهر جهت مکبری به من داده شد، با کمال میل قبول کردم.

مولفه‌های یک مکبر خوب چیست؟
داشتن صدای خوب، آشنایی با تجوید و تلفظ درست اداء حروف مولفه‌هایی هستند که یک مکبر باید داشته باشد.

شاخصه‌هایی که برای پذیرش مکبر در حرم مطهر تعریف شده، چیست؟
تأهل و همچنین دارا بودن صدای خوب و قرائت صحیح تکبیرگویی نماز از شاخصه‌های پذیرش مکبران حرم مطهر است. متقاضیان و علاقه‌مندان ابتدا یک نماز را مکبری می‌کنند ضمن قبولی، پذیرفته می‌شوند.

مکبران حرم مطهر علاوه بر تکبیرگویی وظیفه دیگری نیز دارند؟
وظایف مکبران حرم مطهر شامل مکبری نماز، قرائت تعقیبات و اعلام برنامه‌های حرم می‌شود.  

20 سال پیش، چند نماز جماعت در حرم مطهر برگزار می‌شد؟
اوایل دهه 70 که برای مکبری حرم مطهر پذیرفته شدم، حرم 2 و 3 مکبر بیشتر نداشت و در مکان‌هایی همچون رواق‌های دارالزهد، دارالسلام، دارالسیاده و برخی شبستان‌های مسجد گوهرشاد نماز جماعت برگزار می‌شد و ائمه جماعت آن زمان آیات‌عظام علیزاده، صدر، صبوری و  شربیانی بودند.  

اکنون در چند مکان حرم مطهر اقامه نماز جماعت می‌شود؟

اکنون 31 مکبر هستیم و در 20 مکان نماز جماعت برگزار می‌شود و در زمان شلوغی حرم مطهر اقامه نماز را در 25 نقطه این مضجع شریف داریم. نماز جماعت ویژه خواهران در صحن انقلاب، دارالولایه و رواق حضرت زهرا(س)، ویژه برادران در شبستان‌های گرم، علوی و نجف‌آبادی مسجد گوهرشاد، صحن آزادی و رواق‌های دارالسیاده اقامه می‌شود. صحن جمهوری، رواق‌های امام خمینی(ره)، دارالحجه، شبستان‌های نهاوندی، تبریزی و میلانی نیز از جمله مکان‌هایی هستند که ویژه نماز جماعت خواهران و برادران است. رواق دارالاجابه(حضرت معصومه(س)) در نوبت ظهر و عصر ویژه نماز خواهران و نوبت مغرب و عشاء ویژه نماز خواهران و برادران است.
ائمه جماعات حرم مطهر علاوه بر مراجع تقلید که در ایام تابستان اقامه نماز حرم مطهر را عهده‌دار هستند، آیات‌عظام سیداحمد ایازی، محمدحسن خزائی، حاج حسین گرایلی، حجج‌الاسلام کاظم راشدیزدی، سیدعلی‌اصغر حسینی، سیدعلی‌اصغر مجتبوی و... هستند که مسئولیت نماز جماعت را در صحن‌ها و رواق‌ها بر عهده دارند. در ایام ویژه نیز نماز جماعت صحن جامع رضوی به امامت آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی انجام می‌شود.

با لباس روحانیت تکبیرگوی نماز جماعت حرم مطهر هستید؟
خیر. ولی بعد نماز جماعت حرم مطهر، با لباس روحانیت در محل آسایشگاه خواهران خادم الصلاه حضور یافته و امام جماعت هستم.

هنگام دریافت نشان خدمت چه احساسی داشتید؟
احساس خوبی داشتم. نشان خدمت علاوه بر اینکه لیاقت خادمی حضرت را به من داد، تعهدم را نیز نسبت به خدمتم بیشتر کرد و امیدوارم بتوانم به شایستگی وظیفه خدمتگزاری زائران امام هشتم(ع) را به جا آورم. از نوکری درت مرا سیر مکن... جزء درگه خود جای دگر پیر مکن... من منتظر توام شب اول قبر... مولا به حق مادرت دیر مکن.

کدام نقطه حرم مطهر را برای مکبری دوست دارید؟
رواق دارالسیاده و ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد را بسیار دوست دارم؛ هنگام مکبری چشمانم به گنبد می‌افتد و وجودم سرشار از احساس خوش معنویت می‌شود.

کار مکبری سختی هم دارد؟
مکبر زمان تکبیرگویی باید حواسش به امام و مأموم باشد و خاموشی گوشی موبایل را جهت سکوت هنگام نماز متذکر شود.
تعداد بازديد: 92
 
امتیاز دهی