ساخت صحن جمهوری اسلامی تاریخ بارگذاری : 1396/9/14 سه شنبه

ساخت صحن جمهوری اسلامی

 
از جمله اماکنی که پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، جهت رفاه حال زائران ساخته شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت، صحن جمهوری اسلامی است. این بنا از صحن‌‌های بزرگ حوزه حرم به¬شمار می‌رود.
تصویری که می‌بینید متعلق به سال 1354 هجری خورشیدی است و باز هم علی‌اصغر ناصری آن را در حالی‌ گرفته که اطراف حرم را تخریب و آماده‌ ساختن صحن جمهوری اسلامی می‌کردند.
صحن جمهوری اسلامی در غرب روضه منوره جای دارد و در سال 1368 هـجری خورشیدی به بهره‌برداری رسید. زیربنای صحن با احتساب زیرزمین آن، 19065 متر مربع، مساحت فضای باز صحن حدود 7302 متر مربع و فضای غرفه‌‌های صحن حدود 4622 متر مربع است. در ضلع‌های این صحن نیز چهار ایوان (سر درب بزرگ) به قرینه یک‌دیگر و به سبک معماری سنتی اسلامی ساخته شده است.
در وسط صحن، ساعت آفتابی یا شاخصی وجود دارد که در تمام فصول سال، بیانگر ظهر شرعی بوده و به دست معمار قدیمی حرم، مرحوم محمدصادق رأفتی ساخته شده است. باب الرحمه، نام ورودی به بست شیخ بهاء الدین، از ضلع شرقی این صحن است.
ایوان شرقی (باب الولایه یا ایوان طلا)
از زیباترین ایوان‌‌های صحن است که به رواق دارالولایه اتصال دارد و به طلا آراسته شده است. در کنار این ایوان، پنجره‌ای از برنز نصب شده و بسیاری از زائران، از پشت این پنجره به ساحت مقدس حضرت رضا(ع) عرض ادب می‌کنند.
ایوان شمالی (باب العلم)
باب‌العلم مشرف به بست شیخ طوسی است. بر فراز این ایوان گلدسته‌ای آراسته به طلا و به ارتفاع 30 متر وجود دارد.
ایوان غربی (باب الغدیر)
این ایوان به قرینه‌ ایوان طلا در وسط ضلع غربی صحن قرار دارد.
ایوان جنوبی (باب الشهاده)
این سردرب و ایوان بزرگ، به قرینه‌ ایوان شمالی، با دو گذرگاه و یک گلدسته طلا به بلندای 30 متر بر فراز آن ساخته شده است.
سقاخانه
در مقابل ایوان طلای صحن جمهوری اسلامی، سقاخانه‌ای زیبا به صورت هشت ترک و سقف گنبدی شکل بنا شده و سیستم آب آشامیدنی و آب‌دهی آن مجهز به چشم الکترونیکی است که از طریق شیرهای برقی 12 ولت اجرا می‌شود.
تعداد بازديد: 23
 
امتیاز دهی