میهمانان خاص تاریخ بارگذاری : 1396/9/12 يكشنبه

میهمانان خاص

براي نوشتن از برخي ضيافت‌ها بايد كمك خواست، بايد كمك خواست از كسي كه صاحب ضيافت است، اينجا در جوار بارگاه ملكوتي امام رئوفمان ضيافتي برپاست؛ ضيافتي كه شايد ميهمانش تك تك توسط صاحب خانه دعوت شده‌اند.
 
در اين بزم، ميهمان و ميزبان عجيب دل داده و عاشق يكديگرند، خادمان اين ميهماني نيز، از پس گزينش‌هايي گذر كرده‌اند كه واحدهاي امتحانيش گذر از دل، غرور و جايگاه و مقام بوده است.
ضیافتی كه با لطافتی ویژه اسم برآن نهادند: «يا معين الضعفاء» مدعوين اين ميهماني كه توسط خادمان بارگاه ملكوتي حضرت علی بن موسی الرضا(ع) يك به يك و با احترامي وصف ناشدني از گوشه گوشه شهري كه مزين به بارگاه نوراني آن حضرت  است به زيارت امام خود مي‌آيند.
اينان مسافراني بس مقربند كه شايد از چشمان بسياري از مردم شهر دور باشند و ما مردم حتي تصوري از وجود چنين انسان‌هايي را در اطرافمان نداشته باشيم. اما اينان هستند و نه تنها يك لحظه از نگاه امام خود دور نيستند، بلكه شيريني و حلاوت دعوت و منتخب شدن را به كامشان چشانده است .
آناني كه شايد فرزندانشان نيز ديگر يادشان نمي‌كنند و در گوشه‌اي دور افتاده از حومه شهر منتظر نشسته‌اند، ناگاه به زيارت امامشان دعوت مي‌شوند و با جلال و عظمتي ستودني توسط خادمان آن حضرت به پابوسي امام هشتم مي‌آيند. شايد براي درك بهتر لازم باشد وصف تشرف اين عزيزان را از ابتدا بدانيم.
مساجد كه هميشه در طول تاريخ اسلام مراكز خير و بركت براي مسلمانان هستند، اين بار نيز توسط خادمان حضرت براي شناسايي افراد ناتوان در محلات به كار گرفته مي‌شوند و پس از شناسايي افراد ناتوان با مشورت معتمد محلي به آنها اطلاع داده مي‌شود كه چند روز ديگر براي تشرف به حرم مطهر امام رضا(ع) آماده باشند.
كسي از دل آنان باخبر نيست اما زماني شوق و اشتياق آنان را مي توان ديد كه خدام در روز موعود براي تشرف به حرم درب خانه هاي آنان را به صدا درمي‌آورند. چهره‌هاي خندان و شايد گريان آنان نشان از دلي تنگ دارد به سراغ يكي از اين خانه ها مي رويم، خانه‌اي كوچك كه براي رسيدن به آن بايستي چند دقيقه اي در جاده‌اي خاكي مي‌رانديم، مردي حدود 45 سال كه ديگر توان حركت نداشت تنها آنجا زندگي مي‌كرد، او حتي ويلچري هم نداشت تا درب خانه بيايد كشان كشان می‎آمد و در را به روي خادمان باز كرد...

35 سال دوري
صداي رضا رضا فضاي ماشين را عطرآگين كرده بود، اگرچه آوايي آهنگين نبود اما هر شنونده‌اي را مجبور به تسليم در مقابل اين اخلاص مي‌كرد و دل بود كه درآن لحظات فرمانروايي مي‌كرد...
در راه فرصتي كوتاه به‌دست آمد تا با همان مرد 45 ساله صحبت كنم، تنها يك جمله‌اش براي سكوت من تا پايان راه كافي بود، تنها يك جمله: «35 سال است كه نتوانستم به زيارت بيايم»
35 سال دوري از معشوق، 35 سال حسرت زيارت، 35 سال فراق، نمي‌دانم اين چه عشقبازي است كه معشوق با عاشق ودلداده خود كرده است...
تمام راه پريشان بودم، تمام راه از خود مي‌پرسيدم، چه حكمتي در اين فراق نهفته است، در اين دوري چندين ساله! آيا اذن واجازه تشرف نداشته... نمي‌دانم ...
پاسخ تمام پرسشهاي خود را زماني يافتم كه چشم او به گنبد و بارگاه امام رئوفمان افتاد، چشمانش همانند ابري شروع به گريستن كرد، زمزمه هايش ديگر به طنيني سخت تبديل شده بود، چنان با امام خود سخن مي‌گفت كه گويا امام خود را حي و حاضر در مقابل خود مي‌ديد، قلم بي‌رنگ مي‌شود در این وادی، پس «توخود حديث مفصل بخوان از اين مجمل...»

اشك وآه
تشرف سالانه بيش از 15 هزار نفر در اين طرح به حرم مطهر امام رضا(ع) نكته‌اي است قابل تامل براي ما كه حواسمان باشد اطراف ما آدم هايي هستند كه در طول عمرشان حسرت زيارت مضجع شريف امام رضا(ع) را دارند و ما هر لحظه اراده كنيم مي‌توانيم به زيارت امام رئوف مشرف شويم البته با اجازه خود ایشان .
اين عاشقان منتظر با رعايت ادب سوار بر صندلي هاي چرخ‌دار كه راكبان آن خادمان خاص حضرت هستند، از پايين پاي حضرت و از ورودي نواب صفوي وارد حرم مي‌شوند، نگاه حسرت‌آلود پيرزنان و پيرمردان به گنبد و گلدسته  و اشك‌هايي كه از گونه‌هاي آنان آرام آرام سرازير مي‌شود، هر بيننده‌اي را منقلب مي‌كند. مداحان و ذاكران نيز با مديحه سرايي‌هاي خود در بست شيخ حرعاملي ديگر زائرين را از ورود اين ميهمانان عزيز و خاص باخبر مي‌كنند.
ويلچرها كه به‌سمت پنجره فولاد حركت مي‌كند اشك‌هايي كه تا آن لحظه بي‌صدا سرازير مي‌شدند، لب به ناله باز كرده و حالا مي‌توان حال خوش آنان را كاملا احساس كرد، حال خوشي كه قسمتي از آن نصيب ديگر زائرين نزديك هم شده و آنان نيز از اين حال خوش فيض مي‌برند.
به رواق دارالكرامه وارد شده‌اند و زيارت امام رضا(ع) را مي‌خوانند...
چه صوت زيبا و آهنگ دلنشيني دارد اين زيارت، زيارتي كه از دل برمي‌آيد و بر دل هر شنونده‌اي مي‌نشيند. مادران و پدراني كه شايد از فرزندان خود طي اين  سال‌هاي دوري از آنان رنجيده‌اند، با توسل به امام رئوف شيعيان خط بطلان بر اعمال ناپسند آنان مي‌كشند و آنان را مي‌بخشند.
تعداد بازديد: 20
 
امتیاز دهی