برای انجام کار خیر باید دست به دست هم داد تاریخ بارگذاری : 1396/9/11 شنبه«فخرالسادات حسینی»؛ واقف نیک اندیش از ضرورت وقف مشارکتی می گوید؛

برای انجام کار خیر باید دست به دست هم داد

وقف مشارکتی یکی از رویکردهای جدید آستان قدس رضوی است. در این نوع وقف افراد با سرمایه‌های اندک خود که وقف آستان قدس رضوی می‌کنند در ایجاد یک موقوفه بزرگ و ارزشمند که به نام خود آنها ثبت می‌شود، سهیم می‌شوند.
 
خانم «فخرالسادات حسینی» یکی از افرادی است که در این نوع وقف شرکت کرده است. گفتگو با این بانوی واقف در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

در ابتدا بفرمائید ساکن کدام شهر هستید و چگونه با وقف مشارکتی آشنا شدید؟
ساکن تهران هستم و از طریق موسسه خیریه محدث با وقف مشارکتی آشنا شدم. بنده خودم یکی از بانیان تاسیس این موسسه خیریه هستم که در زمینه حمایت از بچه‌های بی‌سرپرست و بدسرپرست فعالیت می‌کند.

درباره چگونگی آشنایی این موسسه با وقف مشارکتی توضیح دهید؟
یکی از کارهایی که این موسسه انجام می‌دهد فراهم کردن امکان تشرف بچه‌های تحت پوشش به زیارت امام رضا(ع) است.
مدیر این موسسه که یکی از واقفان آستان قدس رضوی است. ایشان یک واحد مسکونی را برای اسکان زائران بی‌بضاعت وقف این آستان مقدس کرده‌اند. در حین رفت و آمد به ادارات آستان قدس رضوی برای ثبت این موقوفه با وقف مشارکتی آشنا شدند. من و چند نفر دیگر از فعالان موسسه خیریه محدث هم به صورت مشارکتی مبالغی را وقف این آستان مقدس کرده‌ایم تا صرف ساخت یک زائر سرا برای زائران کم‌درآمد شود و همچنین وقتی بچه‌های موسسه را برای زیارت به مشهد الرضا(ع) می‌بریم هم برای اسکان آنها از این مکان استفاده کنیم.

چه مبلغی را وقف این آستان کردید؟
یک مبلغی را با بچه‌های موسسه روی هم گذاشتیم و تقدیم کردیم و مبلغ پنج میلیون تومان هم به صورت جداگانه وقف کردم.

نظر شما در باره وقف مشارکتی چیست؟  
وقف مشارکتی یعنی یک جماعت همراه در امر خیر. یعنی تلاش برای پیروزی تا رسیدن به موفقیت و شکست ناامیدی. یعنی پیوستن رودخانه‌ها به هم برای تشکیل یک دریاچه بزرگ. از قدیم گفته‌اند یک دست صدا ندارد برای انجام کار خیر باید دست به دست هم داد.

به نظر شما وقف چه آثار اجتماعی می‌تواند به همراه داشته باشد؟
وقف می‌تواند از مردم مشکل گشایی کند. با استفاده از درآمد وقف می‌توان به اقشار کم درآمد جامعه کمک کرد و برای آنها امکانات رفاهی فراهم کرد.

چه امری باعث شد که خانم فخرالسادات حسینی به فکر وقف بیفتد؟
ما مسلمان هستیم. همه باید به هم کمک کنیم. به نظر من وقف در تحکیم پایه‌های دین موثر است. با استفاده از وقف می‌توان اهداف دینی و مذهبی را بهتر پیش برد.

چه انگیزه‌ای باعث شد که آستان مقدس رضوی را برای وقف انتخاب کردید؟
کار بزرگ را باید به افراد بزرگ سپرد. همه مملکت ما در دست آقا علی‌بن‌موسی الرضا(ع) می‌چرخد. کارهای بزرگ هم فقط از دست ایشان برمی‌آید. چند سال دیگر هم نبودیم مطمئن هستیم که سرمایه زندگی خود را به دست ایشان سپرده‌ایم و می‌دانیم که آقا خود به نحو احسن از این مال مراقبت می‌کند. ضمن اینکه وقتی بچه‌های بی‌سرپرست و بد سرپرست را به زیارت امام رضا(ع) می‌آوریم، مثل این است که دست آنها را در دست پدری مهربان گذاشته‌ایم. حرم مطهر رضوی سرشار از انرژی‌های معنوی است. این مکان مقدس علاوه بر وجود مقدس امام رضا(ع) مدفن بسیاری از علما، عرفا و بزرگان دینی نیز هست که وجود آنها معنویت و نورانیت این مکان مقدس و انرژی مثبت آن را بیشتر کرده است. ما باید بچه‌ها را در معرض این انرژی‌ها مثبت و مقدس قرار دهیم تا این نورانیت و معنویت به قلب آنها سرایت کند.

برای ترویج وقف فرهنگ وقف در جامعه چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنید؟
باید رسانه‌ها در این زمینه فعالیت تبلیغاتی بیشتری انجام دهند. باید آثار وقف و همچنین اجر و پاداشی که دارد از طریق رسانه‌ها به مردم گفته شود. اگر مردم به عنوان مثال بدانند که شخصی از 600 سال پیش وقفی برای روشنایی و نور حرم مطهر انجام داده هنوز هم بعد از گذشت این همه سال از درآمد موقوفه او بخشی از روشنایی حرم تامین می‌شود و این ثواب هنوز هم در پرونده اعمال او ثبت می‌شود، آنها هم به انجام این کار خیر تشویق می‌شوند.
تعداد بازديد: 23
 
امتیاز دهی