-
امور دفن
امور دفن
در منابع روایی تفاوتی میان مرده و زنده‌ مؤمن نیست و مرده‌ مؤمن از همان احترام زنده‌ او برخوردار است. حرمت مسلمان پس از مرگ او نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
در اسلام قبور انسان‌های مؤمن مورد احترام بسیار قرار گرفته‌است. افراد مؤمن نیز با حضور خود در کنار آرامگاه انسان‌های برجسته و صالح، ازجمله حضرت رضا(ع) از روح مطهر ایشان مدد گرفته و گاهی وصیت می‌کردند موقع مرگ، بدنشان را در جوار این انوار ذات مقدس دفن نمایند که همین امر سبب پیدایش و بسط قبرستان‌های حرم مطهر حضرت رضا(ع) گردیده‌ است.
دفتر امور دفن در اتاق 134 صحن آزادی حرم مطهر واقع شده و از ساعت 7 تا 19 آماده‌ خدمت‌رسانی به شهروندان و مراجعین محترم می‌باشد. «امور دفن» زیر مجموعه‌ مدیریت امور رفاه زائرین می‌باشد. درواقع وظیفه‌ اصلی این دفتر، عملیات دفن جنازه و ارائه‌ی خدمات پس از دفن می‌باشد.

نحوه‌ پیدا کردن محل دفن اموات در حرم مطهر:

بلوک‌هایی که اموات در آن دفن شده‌اند، معمولاً به صورت 24 تایی یا 32 تایی می‌باشد و بالای هر بلوک شماره‌ بلوک مربوط، با خطی خوانا نصب شده‌ است. همچنین می‌توان مستقیماً با شماره تلفن 2245 تماس گرفته و با ذکر نام متوفی از نشانی قبر او مطلع شد و راهنمایی لازم را دریافت کرد. تعداد بسیاری از مشاهیر، علما و بندگان صالح نیز در حرم مطهر به خاک سپرده شده‌اند که می‌توان با مراجعه به این دفتر از محل دفن آن‌ها اطلاع پیدا کرد.

مدارک لازم جهت دفن اموات:

- جواز دفن صادر شده از سوی سازمان بهشت رضا(ع) مشهد
- پرداخت وجه

خدمات پس از دفن:
بازماندگان متوفی می‌توانند با مراجعه به دفتر «فرش و لاله» واقع ‌در صحن قدس در ازای سپردن کارت شناسایی معتبر، یک تخته فرش و دو عدد شمع و لاله به‌صورت امانت، اخذ و در مراسم خطبه‌ی صبح روز اول، سوم، هفتم، چهلم و سالگرد استفاده نمایند.

نحوه‌ ارتباط با راهنمای تشییع اموات:

پس از آن‌که جنازه، از بهشت رضا(ع) توسط آمبولانس به ورودی نواب صفوی منتقل گردید، در همان ابتدا یکی از مأمورین راهنمای تشییع اموات که ملبس به لباس فرم خاکستری و اتیکت مشخص می‌باشد، خود را به خاندان عزا معرفی نموده و آنان را جهت دریافت روتابوتی به باجه‌ خدمات تشییع مستقر در ورودی حرعاملی راهنمایی می‌نماید.

مراسم خطبه و نماز میّت حرم:

جنازه و صاحبان عزا پس از بازرسی وارد حرم مطهر شده و «لا اله الا الله» گویان جهت سلام محضر حضرت رضا‌(ع) پس از عبور از صحن آزادی و رواق دارالسرور، در رواق دارالسلام بر زمین گذاشته و پس از قرائت صلوات خاصه و ذکر مصیبت مختصر جهت قرائت نماز میّت به صحن آزادی رفته و پس از قرائت نماز میّت و خطبه‌ متوفی، خاندان عزا تقدیر و تشکری از شرکت کنندگان داشته و در انتها متوفی جهت دفن به مزار مربوطه منتقل می‌گردد.
همچنین درب بهشت‌های سه‌گانه‌ی حرم مطهر واقع ‌در صحن‌های آزادی، قدس و جمهوری اسلامی همه روزه از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب به روی زائرین و مجاورین عزیز حضرت رضا(ع) باز بوده که می‌توانند جهت قرائت فاتحه و طلب آمرزش اموات خود، به این مکان‌ها مراجعه نمایند.

دفن خدمه:

ž خدّام، کفشداران، فراشان، دربانان و حفاظ محترم که دارای حکـم رسمی باشند، از دو محل قبر جا، و افراد دارای حکـم افتخاری از یک محل قبرجا برخوردار بوده که به‌صورت رایگان در یکی از صحن‌های حرم مطهر دفن می‌گردند.
ž در صورتی‌که تاریخ صدور حکم این افراد قبل از 26/11/1382 باشد، در صحن آزادی و اگر تاریخ صدور حکم این افراد پس از این تاریخ باشد، در صحن جمهوری دفن خواهند شد.نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

تعداد بازديد اين صفحه: 8137