-
آنچه یک زائر باید بداند
نکات ضروری و موردنیاز زائران حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) در جهت بهره مندی هرچه بیشتر و بهتر از زیارت:
- درصورت نیاز به هرگونه اطلاعات اعم از یافتن مسیرها، زمان و مکان و هرگونه کمک در این راستا به دفاتر راهنمای زائر در ورودی‌های حرم مطهر و یا به کیوسک راهنمای زائر مراجعه نمایید.
- اشیاء قیمتی و با ارزش خود را قبل از تشرف به حرم مطهر به دفاتر هتل، زائر سرا، مهمانپذیر و... بسپارید. از همراه داشتن کیف دستی و انواع دوربین عکاسی و فیلمبرداری و کیف زنانه هنگام تشرف به حرم مطهر خودداری فرمایید.
- اگر وسایل اضافی همراه خود دارید، آن را تحویل دفاتر امانات داده و رسید دریافت کنید. البته باید توجه داشته‌ باشید که دفاتر امانات واقع در ورودی‌های حرم مطهر، از پذیرش وسایل بزرگ و حجیم از قبیل پتو، چمدان، وسایل خوراکی و ... معذورند.
- بارگاه مطهرامام‌ رضا(ع) به صورت شبانه‌روزی آماده‌ی پذیرایی از زائرین آن امام هُمام می‌باشد، اما در ایام خاص مانند تابستان و ایام نوروز که مشهد مقدس مملو از زائر است بهترین زمان زیارت، ساعات پایانی شب و ابتدای صبح می‌باشد.
- مشاهیر عظیم‌الشأنی در حرم مطهر مدفون هستند. از زائران محترم انتظار می‌رود از تجمع بی‌جا درکنار قبور این مشاهیر اجتناب کنند تا فرصت ادای احترام به این بزرگواران، برای همه مهیا باشد.
- اگر با اطفال و یا افراد گمشده برخورد نمودید، آن‌ها را به دفاتر پیداشدگان و رسیدگی به امور گمشدگان یا دفاتر نگهبانی مستقر در صحن‌ها راهنمایی فرمایید.
- اگر اشیاء قیمتی همچون کیف پول، تلفن همراه، پول، قطعات طلا، و.. در حرم مطهر رضوی پیدا کردید، آن را به دفاتر امانات و نگهداری اشیاء پیداشده تحویل دهید.
- اگر همراهان یا فرزندان خردسال خود را گم کردید، آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید و به دفاتر شبانه‌روزی پیداشدگان و رسیدگی به امور گمشدگان مراجعه فرمایید.
- چنانچه با افراد مشکوک مواجه شدید، به خدام یا مامورین اطلاع داده و یا به آگاهی حرم مطهر واقع در صحن انقلاب اسلامی مراجعه نموده و مورد یا موارد مشاهده شده را گزارش نمایید.
- گل‌های متبرک روی ضریح مطهر همه روزه بعد از نماز صبح، پس از ذکر توسل و دعا در رواق غدیر واقع‌ در صحن غدیر توزیع می‌شوند که می‌توانید جهت دریافت گل‌ها به این مکان مراجعه نمایند.
- جهت رعایت حقوق دیگران و آداب حضور در پیشگاه حضرت رضا(ع)، از سیگار کشیدن در حرم مطهر جداً بپرهیزید.
- تلفن32020-0511 پاسخگوی شما در جهت اطلاع از برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر و سؤالات شرعی خود می‌باشد.
- مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی، واقع ‌در بست باب‌الجواد(ع) و یا پارکینگ شماره‌ی 1، فعالیت‌های آستان قدس رضوی و همچنین سازمان‌ها، معاونت‌ها و ادارات را معرفی می کند.
- دفاتری جهت دریافت نذورات، امانات، وجوهات شرعی و... درنظر گرفته شده‌است. این دفاتر در صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر قرار دارند. لذا از دادن هرگونه نذورات و یا امانات و وجوهات به خدّام و سایرین خودداری نمایید.
- جهت اطلاع یافتن از فعالیت های مختلف آستان قدس، برنامه های حرم مطهر و ارائه پیشنهادات و انتقادات می توانید از تلفن گویای آستان قدس به شماره 2232222-0511 تلفن شماره 1881 ویژه خراسان رضوی بهرمند شوید.
- همه‌روزه مأمورین آستان قدس رضوی دعوت‌نامه‌های مهمان‌سرای حضرت را در محل اسکان زائرین مانند هتل‌ها، زائرسراها، حسینیه،ها و... و در تعطیلات تابستان و عید نوروز در مدارس و پارک‌ها و کمپ‌های زائر توزیع می‌کنند لذا برای استفاده از شرایط پذیرایی به اماکن دیگر مراجعه نفرمایید.
- جهت رفاه حال سالمندان و یا زائرینی که قادر به حرکت نیستند دفاترِ صندلی چرخ‌دار و صندلی تاشو در ورودی‌های حرم مطهر تعبیه شده ‌است، همچنین اتومبیل‌های برقی ویژه‌ی حمل زائرین سالمند و یا معلولین وجود دارد که می‌توانند هنگام تشرف به حرم مطهر از این خدمات استفاده نمایند.
- جهت امانت گرفتن صندلی تاشو، می توانید به کفشداری‌های شماره 1- 2- 5- 9- 10 و 14 مراجعه نمایید.
- جهت آسایش بیشتر خانواده‌ها، کفشداری‌های شماره 5- 9- 14 و 17 کالسکه کودکان را تحویل می‌گیرند.
- به حکم آیه‌ شریفه‌ 2 از سوره‌ی حجرات، آرامش محیط معنوی حرم را حفظ نموده و از فرستادن صلوات و قرائت دعا با صدای بلند به‌ویژه در اطراف ضریح مطهر جداً پرهیز نمائید.
- مکان‌های عبادت و زیارت آقایان و بانوان به‌جهت حفظ معنویت حرم مطهر از هم جدا شده‌است؛ بنابراین خانواده‌ها قبل از ورود به روضه‌ی منوّره، محل مراجعت خود را در یکی از صحن‌های مقدس تعیین کنند.
- چادر و حجاب مناسب برای خواهران بر اساس تأکید آیات و روایات الزامی است و رعایت این نکته در حرم مطهر، اهمیت بیشتری دارد.
- وضوخانه‌هایی در سرویس‌های بهداشتی خواهران محترم تعبیه شده‌است که می‌توانند از آن استفاده کنند. این امر بدین جهت می‌باشد که خواهران گرامی به‌منظور حفظ موازین شرعی از وضوگرفتن درکنارحوض‌های صحن‌های مقدس خودداری نمایند.
- برای رعایت بیشتر نظم، در رواق‌های حرم مطهر، همواره از سمت راست خود حرکت کنید.
- جهت برقرای نظم هرچه بیشتر، هنگام برگزاری نمازهای جماعت با مأموران انتظامات نماز همکاری نمایید.
- برای حصول فیض بیشتر و احترام به دیگران هنگام برگزاری نمازهای جماعت تلفن همراه خود را خاموش کنید.
- بستن قفل و پارچه به ضریح و پنجره‌های فولادی و... هیچ سند و مدرکی در منابع دینی ندارد، بنابراین از آن بپرهیزید.
- گذاشتن قرآن و مفاتیح، کتب ادعیه، مهر نماز در بین صفوف نمازگزاران و روی زمین سبب بی‌حرمتی به آن‌ها است. از این عمل جداًٌ خودداری نمایید.
- نوشتن مطالب خرافی و کذب و خلاف واقع روی قرآن‌ها و کتب ادعیه، تصرف در مال وقف محسوب می‌شود و از نظر شرعی حرام است؛ همچنین این عمل باعث وهن مذهب بوده و موجبات تفرقه بین مسلمانان را فراهم می‌کند. پس از آن بپرهیزید.
- توجه به توصیه‌های خدّام بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) که با لباس فرم مشخص هستند، به شما در سهولت امر زیارت کمک می‌کند.نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

تعداد بازديد اين صفحه: 3432